Autor zdjęcia/źródło:
Opalanie @ pixabay.com
Nadchodzi lato i wreszcie można korzystać z jego uroków, a najprzyjemniejszym z nich jest beztroskie opalanie. Zwłaszcza z urlopu chcemy wrócić z piękną opalenizną. Jak bezpiecznie korzystać ze słońca, aby nie dopuścić do bolesnych poparzeń i dłużej cieszyć się piękną opalenizną?
Wszyscy dobrze wiedzą, że zbyt intensywne opalanie jest szkodliwe, przyspiesza procesy starzenia się skóry, a nawet może doprowadzić do powstania nowotworów. Jednak każdy z nas i tak w czasie wakacji chce jak najwięcej przebywać na słońcu, aby się pięknie opalić. Słońca w Polsce jest niewiele i gdy już się pojawi chcemy je jak najlepiej wykorzystać. Poza tym ma ono również swoje zalety – promienie słoneczne pomagają w syntezie witaminy D3, która wpływa na przyswajanie wapnia. Dzięki temu możemy się cieszyć mocnymi kośćmi i zębami.
Aby więc móc bezpiecznie korzystać ze słońca i po wakacjach cieszyć się piękną opalenizną, a nie piekącą i schodzącą skórą zachowaj najważniejsze zasady bezpieczeństwa.
Opalanie - zasady bezpieczeństwa
- unikaj opalania w godzinach 11-15 – promieniowanie jest wtedy najwyższe, a więc najbardziej szkodliwe;
- wybieraj odpowiednie kosmetyki z filtrem – dostosuj je do swojego fototypy skóry: cera ciemna – SPF 8-20, cera normalna - SPF 15-20, cera jasna - SPF 20-30, cera wrażliwa – SPF 20-50. Po kilku dniach opalania możesz zmniejszyć zawartość filtru w kosmetyku, ponieważ opalona skóra sama chroni się już przed promieniowaniem;
- nie używaj kosmetyków przeterminowanych lub z poprzedniego roku – w takich kosmetykach filtry UV pod wpływem ciepła i dostawania się do nich tlenu tracą swoje działanie;
- kremy z filtrem nakładaj 20 minut przed wyjściem na słońce – powtarzaj tę czynność co 2-3 godziny, a gdy korzystasz z kąpieli nad morzem czy w jeziorze smaruj się kremem częściej, po każdym wyjściu z wody;
- spakuj wakacyjną kosmetyczkę – oprócz kremu z filtrem do twarzy i ciała spakuj również krem po opalaniu, wodę termalną, mgiełkę z filtrem UV do włosów, preparat na poparzenia słoneczne;
- pamiętaj o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych – na wyjazd lub nawet spacer w słoneczny, letni dzień zawsze zabieraj ze sobą czapkę, kapelusz lub chustkę na głowę. Ochrona głowy jest konieczna, dzięki temu unikniesz udaru słonecznego. Chroń również oczy, które od nadmiernej ekspozycji na intensywne światło słoneczne mogą się wysuszać i łzawić, przez co są bardziej podatne na infekcje i uszkodzenia – zwłaszcza u osób noszących szkła kontaktowe. W takich przypadkach stosuj również nawilżające krople do oczu;
- dużo pij – odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. W upalne dni podczas opalania tracimy bardzo dużo mikroelementów i soli mineralnych. Zawsze więc miej przy sobie butelkę wody do picia i schładzania się. Możesz też korzystać z wody zawartej w soczystych owocach.
Opalanie - jaki krem z filtrem wybrać?
Kram z filtrem najlepiej stosować przez cały rok. Zwłaszcza na te partie skóry, które są eksponowane na działanie promieni słonecznych, czyli przede wszystkim twarz i ręce. Stosuj więc kremy do twarzy i podkłady zawierające filtr co najmniej SPF 20. Dzięki temu skóra zawsze będzie odpowiednio zabezpieczona i nie zniszczona, ani przesuszona nadmiernym promieniowaniem UV.
- W czasie opalania warto zastosować krem z filtrem chroniący skórę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
- Kremy, mgiełki i mleczka z filtrem SPF 15 czy 20 to kremy ochronne, które zabezpieczają skórę przed poparzeniem słonecznym, ale przepuszczają promienie słoneczne.
- Natomiast kosmetyki zawierające filtr powyżej SPF 30 to blokery słoneczne, które blokują dostęp promieni do skóry.
Krem z filtrem należy zastosować co najmniej 15 minut przed ekspozycją na słońce. Taki krem nadaje się do stosowania tylko przez jeden sezon, ponieważ po roku od otwarcia filtr traci swoje właściwości. Dlatego nie używaj kremów z poprzedniego roku, tylko zawsze kupuj nowe.
Opalanie – pielęgnacja skóry po opalaniu
Wieczorem, po opalaniu warto wziąć prysznic, który schłodzi i nawilży skórę. Lepiej nie używać do niego peelingów, ale raczej zastosować nawilżający, delikatny żel. Po takim prysznicu i osuszeniu ciała można nałożyć nawilżający balsam lub balsam po opalaniu, który zwykle zawiera pantenol, alantoinę i ekstrakty roślinne utrzymujące prawidłowe nawilżenie skóry oraz odbudowujące jej warstwę ochronną. Na miejsca zaczerwienione nałóż żel chłodzący lub preparat na oparzenia słoneczne, który zniweluje stan zapalny i odbuduje uszkodzony naskórek.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Opalanie w ciąży – jak bezpiecznie korzystać ze słońca?>>